Baptysterium San Giovanni – Florencja

Baptysterium San Giovanni – Florencja

Baptysterium San Giovanni jest jednym z najstarszych kościołów we Florencji, położonym naprzeciwko katedry w mieście, kościoła Santa Maria del Fiore.

Ośmiokątny plan, całkowicie pokryty płytami z białego i zielonego marmuru Prato, baptysterium pokrywa ośmioczęściowa kopuła spoczywająca na ścianach obwodowych, zamaskowana na zewnątrz przez elewację ścian nad łukiem drugiego poziomu i zgnieciony dach piramidowy.
Ta fascynująca struktura, która łączy w sobie wiarę, historię i sztukę, stworzyła wiele problemów związanych z datowaniem.

Florencjanie w średniowieczu uważali, że baptysterium było starożytnym budynkiem, pochodzącym z okresu rzymskiego miasta; pogańska świątynia przekształcona w kościół. W rzeczywistości większość marmurowej okładziny baptysterium, a także liczne fragmenty i starożytne inskrypcje oraz duże kolumny podtrzymujące belkowanie nad drzwiami wewnętrznymi, pochodzą z ruin rzymskiej „Florentii”, być może z jakiegoś pogańskiego budynku.

Dzisiejszy pomnik jest wynikiem powiększenia prymitywnej baptysterium, sięgającej IV-V wieku.

W XIII wieku zaczęto również dekorować mozaikę wewnętrzną, obejmującą scarsellę i całą kopułę, interwencjami Jacopo Torriti i, być może, nowej szkoły obrazkowej Florencji: Cimabue i Coppo di Marcovaldo.

Wchodząc do budynku, pierwszą rzeczą, która zwraca na siebie uwagę, jest cenna mozaika kopuły, jednej z największych na świecie, która została na czas udekorowana tą techniką. Mozaiki są zdominowane przez ogromną postać sędziego Chrystusa ze scenami uniwersalnej oceny, która zajmuje trzy z ośmiu segmentów kopuły. W nałożonych poziomych rejestrach pozostałych pięciu segmentów przedstawiono historie św. Jana Chrzciciela, patrona Florencji, Chrystusa, Józefa i Księgi Rodzaju. W centrum, w górnym rejestrze, są anielskie hierarchie.

Patronizowany przez bogaty Art of Calimala, baptysterium zostało również ozdobione trzema pięknymi brązowymi drzwiami.


Najstarszą jest Brama Południowa zbudowana w latach 1330-1336 przez rzeźbiarza Andreę Pisano. Pokazuje w dwudziestu górnych odcinkach epizody z życia baptystów, a w pozostałych ośmiu chrześcijańskie cnoty.

Brama Północna to druga budowana. Zasadniczo ustanowiony jako pierwszy, reprezentuje w dwudziestu górnych panelach sceny Nowego Testamentu oraz w ośmiu niższych panelach Ewangelistów i czterech Ojców Kościoła.

Wreszcie drzwi wschodnie, nazwane przez Michała Anioła Bramą Raju, arcydzieło obecnie w pełni renesansowe Ghiberti i jego pomoce, w tym Luca della Robbia. Ghiberti i jego warsztat, uzyskali bez konkurencji zamówienie na drzwi wykonane w innym formacie niż pozostałe dwa, w dziesięciu dużych panelach.

Należy pamiętać, że wewnątrz Baptysterium pierwotnie znajdowały się także inne wspaniałe dzieła sztuki, takie jak Maddalena di Donatello lub Srebrny Ołtarz, teraz widoczne w Museo dell’Opera del Duomo z powodów konserwatywnych.