Teatr La Scala – Mediolan

Teatr La Scala – Mediolan

Z popiołów Teatru Książęcych powstało słynne La Scala Opera architekt Piermarini, chciał przez cesarzowej Marii Teresy Austrii i otwarte w dniu 3 sierpnia 1778 roku z „Europa uznane” przez Antonio Salieriego. Nazwa pochodzi od miejsca, w którym powstał teatr, czyli od kościoła Santa Maria alla Scala, który stał tutaj.

Miejsce zastępca włoskiej opery La Scala widzi wykonywania przez lata Masters i ważnych artystów: od Rossiniego i Donizettiego, Belliniego, Verdiego.

Odbudowany po bombardowaniu w 1943 r., Został zainaugurowany po raz drugi w 1946 r. Koncertem Artura Toscaniniego, byłego dyrektora artystycznego.

Od 1951 roku, z inicjatywy Victor De Sabata, dyrektora artystycznego w momencie, w sezonie La Scala otwiera się w dniu 7 grudnia, w dniu św Ambrożego, patrona Mediolanu.


Głosy wielkie na scenie (Maria Callas, Renata Tebaldi, Giulietta Simionato, Mirella freni, Mario del Monaco, Giuseppe Di Stefano, Luciano Pavarotti, Placido Domingo), wielcy reżyserzy (Luchino Visconti, Franco Zeffirelli, Luca Ronconi), choreografowie i tancerze ( Leonide Massine, George Balanchine, Rudolf Nureyev, Carla Fracci, Luciana Savignano).

Od stycznia 2002 r. Do grudnia 2004 r. La Scala zajmuje się najgłębszym przywróceniem historycznego budynku oraz modernizacją sceny od zakończenia II wojny światowej. W dniu 7 grudnia 2004 r Riccardo Muti inauguruje przywróconą La Scala z „Europa uznane” przez Salieriego, jego praca, którą nazwał w 1778 roku.
Szybkie linki
Muzeum Pietà Rondanini-Michelangelo